znajdź salon akustyki słuchu Słuchmed
odwiedź nasze centrum medyczne

Umów się na bezpłatne badanie słuchu

formularz formularz rejestracji

Skorzystaj z darmowej porady akustyka słuchu

infolinia   801 000 819 formularz   formularz kontaktowy
NFZ logo

Posiadamy umowę z NFZ


ISO 9001 logo

Nasze usługi medyczne objęte są certyfikatem ISO

Jesienne osłabienie słyszenia

aktualnosc3Jesienne kolory drzew przypominają o końcu wakacji. Znów kompletujemy wyprawki szkolne dzieci, by wspomóc nasze pociechy w batalii o drobne i większe sukcesy. Wydając więcej niż nas stać, zyskujemy spokój sumienia i przekonanie, że zrobiliśmy prawie wszystko.

 

Może się jednak zdarzyć, że pomimo starań dziecko nie osiąga oczekiwanych szkolnych sukcesów. Bywa, że nie może odnowić wcześniejszych kontaktów z kolegami, jest ignorowane lub wyśmiewane przez klasę, a jego dawni przyjaciele mówią, że jest głupie. Poza przejściowymi i ”normalnymi” przyczynami takiego stanu rzeczy, takimi jak nowe sojusze i przyjaźnie dzieci w grę może wchodzić niedosłuch.

 

Jesienne osłabienie słyszenia może wynikać m.in. z przebytej w czasie wakacji „świnki”, przeziębienia, sensacji odczuwanych podczas lotu samolotem czy reakcji alergicznych wywołujących obrzęk
i zamknięcie trąbek słuchowych. W nadchodzących słotno-deszczowych dniach z pewnością jak zwykle nie zabraknie okazji do gry w piłkę w mokrym stroju i z mokrą głową na WF-ie, i „leżakowania” dzieci przedszkolnych – przy otwartych oknach.

 

Pogorszenie słyszenia wynikające z „niewinnego przytkania” trąbek słuchowych może osiągać nawet 50-60 dB, co oznacza duże problemy w rozumieniu mowy. Dziecko z „przytkanymi uszami”, nie zrozumie objaśnień ani poleceń nauczyciela na lekcji. Nie usłyszy, co było zadane do domu, będzie popełniać gafy na przerwach czy podczas zabaw na boisku, nie „dogada” się z rówieśnikami. Ośmieszające nieporozumienia i brak akceptacji grupy rówieśniczej łatwo wywołują zniechęcenie do nauki, obniżenie samooceny, piętrzenie zaległości, poczucie wyobcowania.

 

Osłabienie słyszenia może w pewnych sytuacjach wręcz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, kiedy dodatkowo cieplej ubrane dzieci w czapkach i kurtkach z kapturami mogą nie usłyszeć jadącego po parkingu samochodu czy innego pojazdu.

 

Aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci i uniknąć wyżej opisanych zagrożeń oraz zaoszczędzić im szkolnych stresów niezbędne jest jak najszybsze znalezienie przyczyn pogorszenia słuchu. W szczególności dotyczy to sytuacji nagłego pogorszenia słyszenia, które może wymagać natychmiastowej hospitalizacji.

 

Warto zatem po wakacjach umówić się ze specjalistą w NZOZ Słuchmed, gdzie wykonanie zleconych przez lekarza badań słuchu, w tym badań obiektywnych jak: audiometria impedancyjna, otoemisje, ABR, ASSR, odbywa się w jednym miejscu, w pracowniach NZOZ SŁUCHMED. Pozwala to na skrócenie czasu diagnozowania i bezzwłoczną pomoc. Jest to istotne, gdyż skutki spóźnionej diagnozy mogą pozostać w postaci utrwalonych ubytków słuchu bądź nawracających, opornych na leczenie stanów chorobowych narządu słuchu.

© 2019 ACS Słuchmed - dane kontaktowe, Polityka Prywatności, infolinia 801 000 819
realizacja itp media