znajdź salon akustyki słuchu Słuchmed
odwiedź nasze centrum medyczne

Umów się na bezpłatne badanie słuchu

formularz formularz rejestracji

Skorzystaj z darmowej porady akustyka słuchu

infolinia   801 000 819 formularz   formularz kontaktowy
NFZ logo

Posiadamy umowę z NFZ


ISO 9001 logo

Nasze usługi medyczne objęte są certyfikatem ISO

2 aparaty lepsze niż 1?


Umiejętność słyszenia oboma uszami jest równie istotna jak widzenie dwoma oczami. Osoba mająca ubytek słuchu w każdym uchu z całą pewnością odniesie znaczną korzyść z noszenia dwóch aparatów słuchowych.

 

Najważniejsze korzyści wynikające z noszenia dwóch aparatów słuchowych to:

  • Poprawa umiejętności lokalizowania źródła dźwięku
  • Lepsze rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska deprywacji słuchu (utraty zdolności rozumienia)
  • Uzyskanie pełniejszego i przyjemniejszego obrazu dźwięku

 

Kierunkowość słyszenia

crossing-street_lady_red_dec Dlaczego ludzie mają dwoje uszu? Ponieważ mózg potrzebuje informacji z obu uszu aby wiedzieć skąd dochodzi dany dźwięk.

Rozpatrzmy dla przykładu dźwięk klaksonu samochodowego. Docierający do uszu sygnał informuje cię o niebezpieczeństwie. W ciągu ułamka sekundy twój mózg porównuje informacje z obu uszu, takie jak moc (intensywność) fal dźwiękowych oraz momenty w których dźwięk dobiegł do każdego ucha.

Dzięki temu natychmiast zdajemy sobie sprawę z której strony dochodzi dźwięk i jak daleko znajduje się jego źródło. Ten proces nazywamy lokalizowaniem dźwięku.

 

Lokalizowanie źródła dźwięku

street_noisy_taxi_man-walking_tea Umiejętność lokalizowania dźwięku wynika z fizycznej odległości między uszami. Na przykład dźwięk klaksonu samochodowego, którego źródło znajduje się z lewej strony, dobiegnie do lewego ucha ułamek sekundy szybciej niż do prawego i z większą mocą. Dlatego natychmiast możemy zdać sobie sprawę, że samochód zbliża się z dużą szybkością z lewej strony. W ten sposób natura zadbała o nasze bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach.


Rozumienie mowy w hałasie

restaurant_talking_lady_blue_tea Hałas otoczenia utrudnia rozumienie mowy. Dla osób, które nie słyszą oboma uszami tak samo dobrze, wyodrębnienie poszczególnych głosów z hałasu otoczenia jest trudne. Mózg potrzebuje informacji z obu uszu aby skutecznie rozróżniać dźwięki.

Typowa sytuacja z hałasem w tle

family_eating_outdoor_tea Wyobraź sobie codzienną sytuację, na przykład rozmowę przy stole w czasie obiadu. Gdy próbujesz rozmawiać z osobą siedzącą obok ciebie, a pozostali domownicy również rozmawiają, hałas w tle powoduje trudności zarówno ze słyszeniem jak i rozumieniem o czym się mówi.

Gdy próbujesz poprawić tę sytuację poprzez podgłośnienie aparatu słuchowego słyszenie i rozumienie stają się jeszcze trudniejsze. Wszystkie dźwięki są głośniejsze, ale nie czystsze. Więc przyciszasz aparat słuchowy, wracając do poprzedniej sytuacji.

 

Zwalczanie hałasu

Dobranie przez specjalistę dwóch aparatów słuchowych, po jednym dla każdego ucha, pozwala wspomóc naturalną zdolność mózgu do "filtrowania" hałasów dochodzących z tła.

Kolejną zaletą noszenia dwóch aparatów słuchowych jest mniejszy wymagany poziom wzmocnienia dźwięku, przez co hałas w tle staje się mniej irytujący. Przy mniejszym wzmocnieniu zmniejsza się też ryzyko wystąpienia sprzężenia zwrotnego, czyli piszczenia aparatu.

 

Zmniejszanie ryzyka deprywacji słuchu

Kolejnym problemem, który redukuje się dzięki noszeniu dwóch aparatów słuchowych, jest ryzyko deprywacji słuchu. Zjawisko deprywacji słuchu polega na stopniowym traceniu przez mózg umiejętności przetwarzania informacji w wyniku chronicznego braku pobudzania ucha bodźcem akustycznym.

Zjawisko deprywacji słuchu pojawia się najczęściej z powodu nie noszenia aparatu słuchowego przez długi czas. Zatem im wcześniej zdecydujesz się na noszenie aparatów słuchowych, tym mniejsza będzie szansa na wystąpienie deprywacji słuchu.

 

Deprywacja słuchu u dzieci

classroom_boy-raising-hand_dec Zmniejszenie ryzyka deprywacji słuchu jest szczególnie istotne wśród niedosłyszących dzieci. Dzieci słysząc dźwięki (już w łonie matki), uczą się je interpretować od chwili od chwili urodzin, co daje podstawy do rozwoju mowy.

Jeśli dziecko straci okres wczesnej nauki słuchania i rozpoznawania dźwięków, może być mu trudno rozwinąć mowę i umiejętność porozumiewania się głosem. Dlatego bardzo ważne jest aby dzieci z ubytkiem słuchu zaczęły nosić aparaty słuchowe jak najwcześniej.

 

Pełniejszy obraz dźwiękowy

Jeżeli słyszy się oboma uszami tak samo dobrze dźwięki są przyjemniejsze do słuchania. Nie trzeba specjalnie wysilać się, aby je usłyszeć. W naturalny sposób są odbierane czysto i z odpowiednim poczuciem głośności i przestrzenności.

Wyobraź sobie, że słuchasz swojej ulubionej audycji w radiu przy pomocy wieży stereo. Wieża ma dwa regulowane głośniki, aby dźwięk był naturalny. Jeżeli wyłączysz jeden z głośników dźwięk, stanie się pusty i płytki.

Jeżeli powinieneś nosić dwa aparaty słuchowe a nosisz tylko jeden, możesz odbierać dźwięki w ten właśnie sposób. Na szczęście twój specjalista potrafi pomóc ci uporać się z tym problemem poprzez dopasowanie aparatów słuchowych dla obojga uszu.

 

Bądź wyrozumiały dla siebie

mature-couple_hug_tea Jeżeli masz ubytek słuchu w obu uszach powinieneś porozmawiać ze specjalistą i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Pozwól mu dopasować dwa aparaty słuchowe i daj sobie odpowiednio długi czas, aby przyzwyczaić się do noszenia nowych aparatów.

Bądź wyrozumiały dla siebie. Nosząc dwa aparaty słuchowe nie tylko będziesz cieszył się pełniejszym obrazem dźwięku, ale zauważysz ogólną poprawę jakości życia.

© 2019 ACS Słuchmed - dane kontaktowe, Polityka Prywatności, infolinia 801 000 819
realizacja itp media