znajdź salon akustyki słuchu Słuchmed
odwiedź nasze centrum medyczne

Umów się na bezpłatne badanie słuchu

formularz formularz rejestracji

Skorzystaj z darmowej porady akustyka słuchu

infolinia   801 000 819 formularz   formularz kontaktowy
NFZ logo

Posiadamy umowę z NFZ


ISO 9001 logo

Nasze usługi medyczne objęte są certyfikatem ISO

Jaki aparat słuchowy wybrać?


Przed wyborem aparatu słuchowego należy rozważyć wiele czynników. Wybór konkretnego typu aparatu jest w znacznej mierze determinowany przez charakterystykę ubytku słuchu, ale zależy też od osobistych preferencji pacjenta.

 

Najważniejszą funkcją aparatu słuchowego jest kompensacja ubytku słuchu, zwłaszcza w sytuacjach gdy tego potrzebujesz. Niektóre osoby chciałyby, aby ich aparat słuchowy był jak najbardziej elegancki i niewidoczny jak to tylko możliwe, podczas gdy inne wolą, aby był prosty w użyciu i obsłudze. W każdym przypadku specjalista zaproponuje najlepsze rozwiązanie i pomoże ci dokonać najlepszego wyboru.

 

Trzy czynniki fizjologiczne

 

 1. Wielkość (stopień) ubytku słuchu
 2. audiogram_dec

  Twój specjalista przebada cię, aby dokładnie określić stopień ubytku słuchu. Jeżeli, na przykład, okaże się że ubytek jest głęboki, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór aparatu zausznego, który zapewnia największe wzmocnienie dźwięku.


 3. Anatomia ucha
 4. ear_anatomy_tea

  Wnętrze ucha jest inne u każdej osoby. Większość uszu jest wystarczająco duża, by pomieścić aparat wewnątrzuszny, ale czasem nie wystarczająco duża, by głęboko wpasować w kanał uszny najmniejsze typy aparatów słuchowych.


 5. Czy potrzebujesz dwóch aparatów słuchowych?
 6. 2aparaty

  Dwoje uszu to zawsze lepiej niż jedno, więc jeżeli masz ubytek w dwóch, powinieneś rozważyć noszenie dwóch aparatów słuchowych. Nie po to, aby słyszeć dwa razy głośniej, lecz po to, aby poprzez odtworzenie naturalnego procesu słyszenia lokalizacja dochodzących dźwięków była łatwiejsza. Noszenie dwóch aparatów słuchowych ułatwia rozumienie mowy w hałaśliwym otoczeniu. W porównaniu z jednym aparatem, ogólna jakość dźwięku i komfort słyszenia są zwykle lepsze.

 

Pięć czynników indywidualnych

Przy wyborze aparatu słuchowego nie należy zapominać o osobistych potrzebach.

 

 1. Potrzeba komunikowania się.
 2. cafe_talking_ym_tea

  Pomyśl w jakich sytuacjach chciałbyś poprawić swoje słyszenie. Kiedy i gdzie będziesz potrzebował pomocy aparatu słuchowego? Jakie są twoje potrzeby komunikowania się w pracy, w domu i podczas wykonywania jakich innych czynności będziesz potrzebował aparatu, włączając te, z których zrezygnowałeś z powodu ubytku słuchu? Jeżeli uda ci się jasno określić twoje potrzeby, twój specjalista pomoże ci wybrać aparat słuchowy, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

   

 3. Obsługa aparatów słuchowych
 4. Im mniejszy aparat słuchowy, tym mniejsze jego przełączniki i baterie. Więc jeżeli masz problemy ze wzrokiem lub możesz mieć problemy zręcznościowe z obsługą aparatu, powinieneś zdecydować się na większy aparat słuchowy.

   

 5. Wygląd i estetyka
 6. all-styles_btecolors_dec

  Aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, aby dopasować je do potrzeb i gustów pacjenta. Być może zdecydujesz się na aparat mało widoczny (np. wewnątrzkanałowy) lub aparat zauszny, który pasuje do koloru twoich włosów i karnacji skóry. Wiele dzieci preferuje noszenie kolorowych aparatów zausznych. W każdym przypadku twój specjalista pomoże ci wybrać aparat o optymalnych parametrach estetycznych.

   

   

 7. Czynnik cenowy
 8. df_cic_coins_tea

  Lepsze słyszenie oznacza lepszą jakość życia, więc zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie. Bez względu na możliwości finansowe powinieneś starać się wybrać aparat słuchowy, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom. Aparaty słuchowe są oferowane w różnych przedziałach cenowych. Warto wcześniej dowiedzieć się jakie są warunki refundacji aparatów przez zakład ubezpieczeń. Pamiętaj aby dokładnie rozpatrzyć wraz ze specjalistą różne możliwości przed pojęciem ostatecznej decyzji.

   

 9. Jakość dźwięku
 10. digital_cd_soundboard_dec

  Nowoczesna technologia dotarła już do wszystkich dziedzin naszego życia, pomagając ludziom w rozwiązywaniu problemów. Pomogła też zminiaturyzować aparaty słuchowe i zwiększyła ich możliwości. Niektóre z najnowocześniejszych aparatów słuchowych są w pełni cyfrowe i działają na bazie mikroprocesorów komputerowych, dzięki czemu mogą dostarczyć najwyższą jakość dźwięku.

© 2019 ACS Słuchmed - dane kontaktowe, Polityka Prywatności, infolinia 801 000 819
realizacja itp media