Otoemisja akustyczna

Przedział wiekowy pacjenta:
od pierwszych dni życia

Przygotowanie do badania:
pacjent w momencie badania nie może być przeziębiony

Czas trwania badania:
około 5-15 minut

Opis badania:
Otoemisja akustyczna, nazywana również badaniem przesiewowym słuchu, ocenia reakcję pacjenta na dźwięk oraz stan ślimaka w uchu wewnętrznym. Pozwala wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego.

Badanie polega na umieszczeniu w uchu badanego dziecka sondy i włączeniu odpowiedniego testu dźwiękowego. Do ucha podawane są odpowiednie delikatne tony wysokie (dźwięki piszczące) i niskie (dźwięki buczące). Urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru bardzo cichego zwrotnego sygnału
akustycznego, który powstaje w ślimaku pod wpływem podawanych dźwięków. Otoemisja przeprowadzana jest osobno dla ucha prawego i lewego.

Urządzenie, którym przeprowadzana jest otoemisja, jest bardzo czułe na dźwięki (zarówno na odgłosy wydawane przez samego pacjenta, jak i dźwięki otoczenia), dlatego badane dziecko musi być spokojne, wyciszone. Badanie może być wykonane podczas karmienia. Ważne jest, aby pacjent był zdrowy w czasie wykonywania badania – w przypadku przeziębienia wynik będzie „fałszywie” nieprawidłowy.

Wskazania do przeprowadzenia badania:
- badanie przesiewowe słuchu u niemowląt,
- po zastosowaniu leków ototoksycznych,
- przy występowaniu szumów usznych,
- ocena stanu ślimaka (ucha wewnętrznego).