Dziecko usypia przed wykonaniem badania słuchu ASSR w gabinecie specjalisty.

Akceptacja utraty słuchu u dziecka

Kiedy uświadomimy sobie, że nasza pociecha ma ubytek słuchu, możemy czuć niepokój, bezradność i mieć trudności w zaakceptowaniu tego, co mówią lekarze.

Jest to reakcja naturalna, ponieważ wszyscy pragniemy dla naszych dzieci tego, co najlepsze.

Na szczęście w XXI wieku technologia daje nam wsparcie dla maluchów z ubytkiem słuchu. Współczesne aparaty słuchowe są tak zaprojektowane, że mogą z nich korzystać nawet dzieci z głębokim niedosłuchem. Mimo że urządzenia te nie są w stanie przywrócić im pełnego słyszenia, poprawiają jakość ich życia. Poza tym są bardzo wskazane do rozwoju i nauki – najpierw opanowania umiejętności mówienia, słuchania, potem cieszenia się życiem towarzyskim bez barier, a później realizowania celów edukacyjnych i zawodowych.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Wielu rodziców ma dzieci z ubytkami słuchu i wielu z nich znalazło sposób, by sobie z tym problemem radzić. Dzielenie się doświadczeniami z rodzinami w podobnej sytuacji może pomóc.

Przejrzysta komunikacja

Dzieci z ubytkiem słuchu muszą znajdować się blisko rozmówcy, aby zrozumieć i dobrze usłyszeć to, co zostało powiedziane. Chcąc wspierać je w codziennych sytuacjach i pomóc im lepiej zrozumieć i rozwinąć mowę, pamiętajmy o kilku zasadach.

Kiedy się komunikujemy, używamy nie tylko języka mówionego. Korzystamy także z języka ciała, mimiki twarzy i ruchów rąk. Ponieważ musimy włożyć wiele wysiłku, aby dziecko dotrzymywało kroku rówieśnikom z normalnym słuchem, upewnijmy się, że nasza komunikacja jest przejrzysta. Porozmawiajmy o tym choćby z nauczycielem w szkole.

Komunikacja przy ubytku słuchu u dziecka 1
Utrzymuj twarz na wysokości wzroku dziecka

Jeśli twarz rozmówcy jest dobrze widoczna, dziecko może łatwo zobaczyć mimikę i odczytywać mowę z ruchu warg. Unikaj więc opierania twarzy na dłoni lub patrzenia w dół (np. na książkę lub laptop) podczas rozmowy.

Komunikacja przy ubytku słuchu u dziecka 2
Mów wyraźnie, choć niekoniecznie wolno i głośno

Mów wyraźnie i w normalnym tempie. Pamiętaj, że nie ma potrzeby podnoszenia głosu. Jeśli dziecko ma trudności ze zrozumieniem zdania, zamiast je powtarzać, spróbuj przeformułować.

Komunikacja przy ubytku słuchu u dziecka 3
Znajdź spokojne miejsce do rozmowy

Podczas rozmowy staraj się unikać hałasu w tle. Wyłącz telewizor i zamknij wszystkie okna. Podejdź bliżej dziecka, by zwiększyć donośność głosu lub spróbuj znaleźć spokojniejsze miejsce do rozmowy.

Mapa Europy z zaznaczonym terytorium Polski

Znajdź najbliższy oddział

lub umów się na wizytę telefonicznie pod nr 814 714 004

Znajdź najbliższy oddział